História zariadenia - Zariadenie pre seniorov

Zariadenie pre seniorov
Title
Prejsť na obsah
Hľadáte nepretržitú starostlivosť pre seba alebo Vášho príbuzného?
NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ
História zariadenia
Gabčíkovo ako mesto bolo písomne doložené v roku 1264 pod názvom Beus. Tento názov sa v ďalších rokoch modifikoval na meno Gabčíkovo.
Uprostred veľkého parku sa nachádza Zariadenie pre seniorov v rozsiahlom kaštieli. Dnešný objekt kaštieľa bol postavený v polovici 17. storočia v renesančnom slohu. Základný renesančný sloh sa zachoval až do dnešných dní a je viditeľný napriek prestavbám a úpravám v neskorších obdobiach. Kaštieľ patril Amadeovcom, ktorý sa v roku 1782 stali grófmi. Vlastníctvo Amadeovcov v Gabčíkove sa končí v roku 1845, kedy rod v osobe Tadeáša Amade vymiera po meči. Novými majiteľmi kaštieľa sa stala rodina Uchritz. Po II. svetovej vojne kaštieľ nebol využívaný.
 
 

V kaštieli sa narodil v roku 1704 Ladislav Amadé, neskôr známy hudobník a básnik. Za legendu môžme považovať zmienku, že sa tu narodil Jozef II., Habsburgský neskorší rakúsky a uhorský panovník. Múry kaštieľa v Gabčíkove vedia svoje, ale mlčia.
Zariadenie pre seniorov v Gabčíkove bolo do prevádzky odovzdané dňa 15.5.1965 s kapacitou 155 miest. Nachádza sa v blízkosti miestneho parku, športového ihriska a autobusových zastávok smerom do Bratislavy a Dunajskej Stredy. V súčasnej dobe je pôvodná kapacita znížená a ustálená na 110 miest.
Kaštieľ bol postupne renovovaný. Ťažisko renovačných prác spadalo najmä na obdobie v rokoch 1964-65. Rekonštrukčné práce prebiehali aj v období rokov 1989-92. Kaštieľ je umiestnený na priestrannom pozemku, má parkovú časť, hospodársky dvor. Budova má jedno poschodie a suterén. Na prízemí sa nachádza administratívna časť, ošetrovňa, izby pre imobilných klientov, jedáleň, čajová kuchynka, kúpeľňa so zdvižnými a prepravnými pomôckami. Na poschodí sú izby pre klientov, spoločenská miestnosť, jedáleň, čajová kuchynka a hygienické zariadenia. V suteréne je umiestnená stravovacia prevádzka so skladovacími priestormi, práčovňa, žehliareň a kotolňa na plyn. Seniori sú umiestnení v 28 izbách. K dispozícii majú trojposteľové, štvorposteľové a päťposteľové izby.
Zariadenie pre seniorov Gabčíkovo
Športová 568/14
930 05, Gabčíkovo
Tel.: 0903 465 466
Tel.: 031/627 01 08
riaditel@zpsgabcikovo.sk
Návrat na obsah